English site
جمعه 17 مرداد 1399   13:17:00
|           RSS

در نشست وزارتی مجمع کشورهای صادر کننده گاز در مسکو
وزیر نفت بر ضرورت همکاری اعضای جی‌یی‌سی‌اف تاکید کرد

1398/7/13 شنبه

وزیر نفت در بیست و یکمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) بر ضرورت همکاری‌ها میان اعضای این نهاد بین‌المللی تاکید کرد.


بیژن زنگنه روز پنجشنبه (۱۱ مهرماه) در بیست و یکمین نشست وزیران نفت و انرژی عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز در محل هتل متروپل مسکو، گفت: ایده اولیه ایجاد نهادی مانند اوپک، برای هر دو قشر تولیدکننده و صادر کننده گاز طبیعی، نخستین بار در سال ۲۰۰۱ در نشستی در تهران مطرح شد.

وی تصریح کرد: از زمان شکل‌گیری مجمع کشورهای صادرکننده گاز از ۱۸ سال پیش تاکنون، شاهد پیشرفت‌های فراوانی در این نهاد بین‌المللی بوده‌ایم.

وزیر نفت همچنین بر ضرورت گسترش همکاری میان اعضا این نهاد با هدف مقابله با چالش‌های پیش روی صنعت گاز در جهان تاکید کرد.

زنگنه با برشمردن اقدام‌های مخرب آمریکا و بعضی از رژیم‌های وابسته در منطقه گفت: سیاست ناکارآمد تحریم و تنش آفرینی، نتایجی مخرب برای اقتصاد جهان به دنبال دارد.

وی در ادامه سخنان خود وظیفه اصلی کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف را تعادل بخشی انرژی و تامین پایدار گاز در مسیر توسعه عنوان کرد و گفت: در کنار این وظیفه، توجه به مسائل زیست محیطی و مقابله با چالش‌های پیش‌ رو در حوزه گاز، لازم و ضروری است.

وزیر نفت دفاع از منافع ملی کشورهای عضو و ایستادگی در برابر فشار و تحمیل نظر برخی قدرت‌های جهانی را ضرورتی اجتناب ناپذیر عنوان و تاکید کرد: تامین امنیت انرژی و جریان آزاد عبور و مرور نفت و انرژی باید همسو با منافع همه کشورها باشد.

جی‌یی‌سی‌اف در حال ایفای نقش مهم خود در عرصه جهانی است

وزیر نفت پس از پایان بیست‌ویکمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌یی‌سی‌اف) در مسکو اظهار کرد: این مجمع در حال ایفای نقش مهم خود در عرصه جهانی است.

زنگنه اظهار کرد: این مجمع به تدریج نقش خود را در حوزه گاز در عرصه جهانی با توجه به تفاوت ماهیتی بازار گاز بازی می‌کند.

وی افزود: در بیست‌ویکمین نشست وزارتی جی‌یی‌سی‌اف مسائل مربوط به روال عادی این نهاد بین‌المللی بررسی و گزارش‌هایی هم از وضع بازار و عرضه و تقاضا ارائه شد.

وزیر نفت همچنین به تمدید دوره دبیرکلی یوری سنترین، دبیرکل کنونی مجمع کشورهای صادرکننده گاز اشاره کرد.

کشورهای منطقه ایران را دوست خود بدانند

وزیر نفت سپس در جمع خبرنگاران ایرانی در مسکو ضمن تاکید بر اینکه یک جانبه‌گرایی درحال تهدید دنیاست و اروپایی‌ها هم با رفتارهای دولت آمریکا موافق نیستند، گفت: ایران دوست همه است و به نظر من در این منطقه به هیچ‌وجه دشمنی نداریم.

زنگنه اظهار کرد: ما آماده هستیم به همراه دیگر کشورهای منطقه با هم امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز را حفظ کنیم و این کار باید از سوی خودمان (کشورهای حوزه خلیج فارس) انجام شود.

وی افزود: کشورهای منطقه ایران را دوست خود بدانند زیرا ایران دوست همه است و به هیچ وجه در این منطقه به نظر من دشمنی نداریم و دشمن در خارج از منطقه قرار دارد و هر اختلافی بوده نیز ایران در آن پیش قدم یا ایجادکننده آن نبوده است.

وزیر نفت در تشریح سفر خود به مسکو تصریح کرد: در نخستین روز (چهارشنبه، ۱۰ مهرماه) حضور در مسکو در سومین مجمع بین‌المللی انرژی‌ویک روسیه شرکت کردم و در یکی از نشست‌های تخصصی این رویداد درباره نقش جهانی صنعت گاز سخن گفتم و با توجه به اینکه بحث‌هایی درباره تحریم ایران و امنیت منطقه مطرح شد، مواضع جمهوری اسلامی ایران را تشریح کردم.

زنگنه با اشاره به سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سومین مجمع بین‌المللی انرژی‌ویک روسیه، گفت: پوتین نیز جواب‌های قاطع و روشنی از جمله درباره حمله به تاسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو عربستان داد.

وی درباره ناتوانی کشورهای اروپایی در مقابله با اقدام‌های یکجانبه آمریکا، گفت: کشورهای غربی می‌خواهند، اما در عمل نمی‌توانند (مقابل آمریکا بایستند) آنها باید بتوانند اقتصاد خود را گسترش دهند، حالا شاید اقتصادهای کشورهای نوظهور بتوانند با بزرگ شدن خود تعادل قدرت را در جهان ایجاد کنند، هم‌اکنون شرایط مناسب نیست و این مسئله سبب شده است که آمریکا بتواند یکه‌تازی کند.

وزیر نفت با اشاره به بیست و یکمین نشست وزیران نفت و انرژی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌یی‌سی‌اف)، اظهار کرد: در این نشست بحث‌های عادی مطرح شد و دبیرکل کنونی که از روسیه است برای دو سال دیگر در سمت خود ابقا شد.

به گفته زنگنه، پنجمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز قرار است آذرماه امسال در مالابا گینه استوایی برگزار شود و دور بعدی آن دو سال دیگر به میزبانی قطر برگزار خواهد شد.

زنگنه درباره دیگر مسائل مطرح شده در نشست وزارتی جی‌یی‌سی‌اف گفت: در این نشست برآوردی از وضع حال و آینده بازار گاز در بخش توسعه خطوط لوله و تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) داشتیم، اما بیشتر بحث روی ال‌ان‌جی بود زیرا روس‌ها به عنوان نخستین صادرکننده گاز جهان به دنبال آن هستند که در تجارت ال‌ان‌جی نیز جایگاه خوبی داشته باشند؛ مسکو در هر دو بخش (توسعه خط لوله و ال‌ان‌جی) با فشارهای آمریکا روبه‌روست.

وی یادآور شد: در مجموع یک جانبه گرایی درحال تهدید دنیاست و اروپایی‌ها هم با این رفتارهای آمریکا موافق نیستند.

گفتنی است وزیران نفت و انرژی مجمع کشورهای صادرکننده گاز سالانه یک بار گردهم می‌آیند، نشست‌های وزارتی این نهاد بین‌المللی هر سال در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود، بیستمین نشست وزارتی جی‌یی‌سی‌اف نوامبر ۲۰۱۸ در شهر «پورت آو اسپین» ترینیداد و توباگو برگزار شد.

پنجمین نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز قرار است ۲۶ نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (پنجم آذرماه) در مالابو، پایتخت گینه استوایی برگزار شود، همچنین طبق برنامه‌ریزی‌ها دومین سمینار بین‌المللی گاز روز ۲۷ نوامبر (ششم آذرماه ۹۸) در همین مکان برگزار خواهد شد.

نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز هر دو سال یک‌بار در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌شود، آخرین و چهارمین دوره نشست سران جی‌یی‌سی‌اف آذرماه سال ۹۶ در سانتاکروز بولیوی، سومین دوره در تهران، دومین دوره در مسکو و نخستین دوره در دوحه قطر برگزار شد.

کشورهای الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، جمهوری اسلامی ایران، لیبی، نیجریه، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات و ونزوئلا، ١٢ عضو اصلی جی‌یی‌سی‌اف هستند و آنگولا، جمهوری آذربایجان، عراق، قزاقستان، نروژ، عمان و پرو، به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می‌کنند.

اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۴۴ درصد از تولید گاز جهان، ٦٧ درصد از ذخایر گازی جهان، ۶۴ درصد از سهم انتقال گاز با خط لوله و ۶۶ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.

ابراز نگرانی اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز درباره تحریم‌ها

بیست و یکمین نشست وزارتی جی ‌یی‌سی‌اف در مسکو نگرانی خود را درباره اعمال قوانین و مقررات در خارج از قلمرو کشورها و اعتراض خود را درباره تحریم‌های اقتصادی یکجانبه‌گرایانه در بخش گاز، به ویژه علیه کشورهای عضو این نهاد، ابراز کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌یی‌سی‌اف)، وزیران کشورهای عضو این مجمع همچنین درباره چالش‌های پیش روی صنعت گاز در قالب تضعیف اقتصاد جهانی به دلیل تنش‌های ژئوپولتیک، ابهام درباره سیاست‌گذاری انرژی و تحریم‌های اقتصادی علیه کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی که جلو آزادسازی ظرفیت بالای منابع گاز آنها را می‌گیرد، نگرانی خود را ابراز کردند.

در این نشست همچنین مقرر شد یوری سنتورین، دبیرکل کنونی این مجمع، از آغاز سال 2020 میلادی برای دو سال دیگر در این سمت خود ابقا شود.

طبق تصمیم اعلام شده در نشست سران سال 2017 میلادی جی‌یی‌سی‌اف در سانتاکروز در بولیوی، پنجمین نشست سران این مجمع نوامبر امسال در مالابو در جمهوری گینه استوایی برگزار می‌شود.

وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو جی‌یی‌سی‌اف در بیانیه پایانی بیست و یکمین نشست عادی خود در مسکو تصمیم گرفتند بیست و دومین نشست وزارتی عادی جی‌یی‌سی‌اف نوامبر سال 2020 میلادی در الجزایر برگزار شود.


 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1333
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768